DMR nedir?

DMR, Dijital Mobil Radyo anlamına gelir ve iletişim için Motorola TRBO protokolünü kullanır. D-Star, C4FM ve APCO P25 gibi diğer dijital modlar gibi, TRBO protokolü sesinizi dijital bir forma dönüştürür ve RF aracılığıyla gönderir (diğer bilgi parçaları dahil) ve diğer DMR telsizleriyle iletişim kurmanıza olanak tanır ve ayrıca İnternet üzerinden dünya çapında birbirine bağlı olan DMR tekrarlayıcılar.

DMR’yi diğer bazı dijital modlardan farklı kılan şey, tek bir frekansı 2 ayrı “kanala” veya zaman dilimine bölmek için TDMA’yı (Zaman Bölmeli Çoklu Erişim) kullanmasıdır. Bunu yaparak, bir frekansı kullanarak AYNI SÜRE’de iki konuşma yapabilirsiniz.

Radyo A, zaman dilimi 1’de radyo B ile konuşurken ve radyo C, zaman dilimi 2’de radyo D ile konuşurken… 1 Oldukça temiz, huh?

İşte neler olduğunu görselleştirmeye ve anlamaya yardımcı olmak için Retevis’in güzel bir grafiği …

Yukarıdaki grafik bir DMR tekrarlayıcısının nasıl çalıştığıyla ilgili olsa da, bu aynı prensip bir simpleks frekansı kullanmak için de geçerlidir.

Meseleleri biraz daha eğlenceli ve karmaşık hale getirmek için, her radyonun, radyolar arasındaki dijital tanımlama için benzersiz bir Radyo Kimliğine sahip olması gerekir ve ayrıca, trafiği ayırmak ve belirli DMR kullanıcı gruplarını hedeflemek için Talkgroup’ları kullanabilirsiniz .

DMR’nin BÜYÜK bir temel açıklamasını mı arıyorsunuz, bu nedir, nasıl çalışır ve neden bu kadar yararlıdır? Miklor DMR Temel Öğreticisine göz atın .

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir