Raspberry Pi Görsel Masaüstüne Erişim

Bu yazıda Raspberry Pi masaüstüne uzak masaüstü bağlantısı ile görsel olarak erişimden bahsedeceğim. Uzak masaüstü bağlantısını SSH üzerinden gerçekleştireceğiz. SSH bağlantısı için Putty programını kullanmaktayız.

Putty ile Raspberry Pi’a bağlandığımızda, ekrana terminal gelmekte ve Raspberry Pi’ı terminal komutlarıyla kullanmaktayız. Eğer Raspberry Pi’ın görsel masaüstüne erişmek istiyorsak Putty ile SSH bağlantısını sağladıktan sonra Xming programını çalıştırıp Raspberry Pi’a erişimi bu program üzerinden gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Xming programını http://sourceforge.net/projects/xming/ adresinden indirebilirsiniz.

Programı indirip bilgisayarımıza kurduktan sonra XLaunch programını çalıştırıyoruz ve “Multiple Windows” u seçip ileri butonuna tıklıyoruz.

Gelen ekranda “Start no client” i seçip ileri diyoruz.

Sıradaki ekranda “Clipboard” seçeneğini tikleyip ileri diyoruz.

Son ekranda ise eğer yaptığımız ayarları kaydetmek istiyorsak (her defasında bu ayarları yeniden yapmamak için) “Save configuration” butonuna tıklayıp ayarlarımızı kaydediyoruz. Daha sonra “Son” butonuna tıklayıp işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Bu aşamada Putty programını açıp Raspberry Pi’a SSH üzerinden bağlanmamız gerekmektedir. Gelen terminal ekranında kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra “startlxde” terminal konutunu yazıp Xming ile Raspberry Pi masaüstüne görsel erişimi sağlıyoruz.

Raspberry Pi görsel masaüstü ekranı:

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir