Arduino ve CCS811 Hava Kalitesi Sensörü kullanarak TVOC ve CO2 Ölçümü

“Ne yazık ki, ilerleme adına, havayı, suyu, toprağı ve yediğimiz yemekleri kirlettik”. Dolayısıyla hava kalitesinin izlenmesi, kirlilik yüzünden bugünlerde çok önemli. Bir hava kalitesi izleme sistemi tasarlamak için dayanıklı ve güvenilir bir hava kalitesi sensörüne ihtiyaç duyarız. Birçok Hava Kalitesi parametresi olmasına rağmen, en önemlisi CO2 ve TVOC’dur. Böylece CO2 ve TVOC’yi algılamak için CCS811 Hava Kalitesi Sensörü kullanıyoruz .

 

 

Gerekli Malzeme

  • Arduino UNO
  • CCS811 Hava Sensörü
  • Potansiyometre (10k)
  • LCD 16 * 2
  • ihtiyacımız kadar kablo

CCS811 Hava Kalitesi Sensörü

CCS811 Hava Kalitesi Sensörü, entegre bir MCU (Mikro Kontrol Ünitesi) ile iç hava kalitesi izleme için geniş bir VOC (Uçucu Organik Bileşenler) yelpazesini tespit etmek için bir MOX (metal oksit) gaz sensörünü entegre eden ultra düşük güçte bir dijital gaz sensörüdür . MCU, ADC (Analog-Dijital Dönüştürücü) ve I2C arayüzünden oluşur. Düşük güç tüketimi ile Gaz Sensörleri için son derece güvenilir çözümler sunan ams benzersiz mikro-plaka teknolojisine dayanmaktadır .

Devremizde, bu sensörü ortamdaki TVOC ve CO2’yi algılamak ve verileri 16 * 2 LCD ekranda görüntülemek için kullanıyoruz .

Pin Yapısı

 

Pin No.

Pin Adı

Açıklama

1

Vin

Giriş Kaynağı (3.3v – 5v)

2

3V3

Harici kullanım için 3.3V çıkış Pimi

3

Gnd

şasemiz tabiri toprak

4

SDA

Bu I2C saat pimi

5

SCL

I2C veri pin

6

Wake

Sensörlü Uyanma Pimi, sensörle iletişim kurmak için toprağa bağlanmalıdır.

7

RST

Pimi sıfırla: Toprağa bağlandığında sensör kendini sıfırlar

8

INT

Bu, yeni bir okuma hazır olduğunda veya bir okuma çok yüksek veya düşük olduğunda algılamak için kullanılan kesme çıkış pinidir.

 

Kod ve Açıklama

Tam Arduino kodu 

Aşağıdaki kodda, 16 * 2 LCD ve CCS811 Hava Kalitesi Sensörü için kütüphaneleri tanımlamaktayız. CCS811 için “Adafruit_CCS811.h” kütüphanesini indirin

Arduino için 2×16 lcd bağlantısı

LCD ve CCS811 hava kalite sensörünü kurduk ve kalibresi için kodumuz

Aşağıdaki kodda, bazı veriler olup olmadığını kontrol etmek için “ ccs.available ()” (İşlev kütüphanede zaten tanımlanmıştır ) işlevlerini kullandık . Verileri aldıkça sıcaklığı hesaplayabilir ve 16 * 2 LCD ekranda görüntüleyebiliriz.

Ayrıca CCS mevcutsa ve ccs.readData () yanlış döndürüyorsa , aşağıdaki kodda gösterildiği gibi ccs.geteCO2 () ve ccs.getTVOC () kullanarak TVOC değerini kullanarak CO2 değerini elde ederiz . Bu nedenle, CCS811 hava kalitesi sensörü kullanılarak hava kalitesi parametrelerinin değerini aldık.

son olarak kodumuz

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir