Arduino ile LDR(Foto Direnç) Kullanımı

LDR nedir? LDR nerelerde kullanılır?

LDR (Light Dependet Resistance – Foto Direnç)  üzerine gelen ışık şiddetine göre ters orantılı olarak direnci değişen bir devre elemanıdır. LDR günlük hayatta bir çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin sokak lambalarında, fotoğraf makinalarının flaşlarında, arabaların otomatik farlarında veya otomatik olarak yanan gece lambalarında kullanılmaktadır.

Arduino ile ldr nasıl kullanılır?

Hayal gücünüze göre arduino ile ldr kullanımını içeren bir çok proje yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; otomatik kağıt havlu makinesi yapabilirsiniz. LDR sensörünü koyduğunuz yere elinizi yaklaştırdığınızda doğal olarak ışığı keseceğiniz için bu değeri alarak bir motoru çalıştırıp kağıt havluyu dışarıya doğru sardırabilirsiniz.

LDR direnç analog değer ürettiği için arduino üzerindeki A0-A5 pinlerinden birine bağlanmalıdır.

Arduino LDR kullanımı örnek proje…

Bu yazımızda devre şemasını ve arduino kodlarını hazırlayacağımız örnek arduino ile ldr kullanımı projesinde ışık değeri belirli bir değerin altına düştüğünde kırmızı led, ışık şiddeti yükseldiğinde yeşil led yakmaya çalışacağız.

Gerekli malzemeler;

  • 1 adet arduino,
  • 1 adet LDR sensör,
  • 1 adet kırmızı, 1 adet yeşil led,
  • 1 adet direnç,
  • 1 adet breadboard,
  • Yeterli miktarda jumper kablo.

Proje için aşağıdaki örnek devre şemasından yararlanarak devrenizi kurunuz.

Arduino LDR kodları…

Devre şemasını hazırladıktan sonra arduino ile ldr kullanımı için gerekli kodları hazırlayalım.


 

Kodları açıklayacak olursak;

LDR’nin analog sinyaller ürettiğini söylemiştik. Buna göre analogRead(LDRPin); komutu ile LDR’nin bağlı olduğu A0 pinindeki değeri okutuyoruz ve isik_degeri adlı değişkene aktarıyoruz. Eğer ışık şiddeti değeri 200 birimin altına düşerse kırmızı ledi yakıyoruz. Eğer ışık şiddeti 200 birimin üzerindeyse yeşil ledi yakıyoruz.

Klavyeden CTRL + Shift + M tuşlarına basarak Serial monitörden LDR’nin arduinoya gönderdiği değerleri görüntüleyebilirsiniz.

Örnek kodları kullanarak daha farklı projeler üretebilirsiniz. Arduino ile LDR kullanımı ile ilgili aklınızdaki örnek projeleri bizimle paylaşabilirsiniz

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir