Arduino Uno Kart İncelemesi

1 – Güç USB

Arduino kartı, bilgisayarınızdan USB kablosu kullanılarak güçlendirilebilir. Tek yapmanız gereken USB kablosunu USB bağlantısına (1) bağlamaktır.

2 – Güç (Varil Jack)

Arduino anakartları, AC güç kaynağından doğrudan Barrel Jack’e (2) bağlanarak beslenebilir.

3 – Voltaj regülatörü

Voltaj regülatörünün fonksiyonu Arduino kartına verilen voltajı kontrol etmek ve işlemci ve diğer elemanlar tarafından kullanılan DC voltajlarını stabilize etmektir.

4 – Kristal Osilatör
Kristal osilatör Arduino’nun zaman sorunları ile uğraşmasında yardımcı olur. Arduino zamanı nasıl hesaplar? Cevap, kristal osilatör kullanarak. Arduino kristali üzerine basılan sayı 16.000H9H’dir. Bize frekansın 16,000,000 Hertz veya 16 MHz olduğunu söyler.

5 – Arduino Sıfırlama
Arduino kartınızı sıfırlayabilirsiniz, yani programınızı en baştan başlatın. UNO kartını iki şekilde sıfırlayabilirsiniz. İlk önce, tahtadaki sıfırlama düğmesini (17) kullanarak. İkincisi, harici sıfırlama düğmesini RESET (5) etiketli Arduino pinine bağlayabilirsiniz.

6 – Pimler (3.3, 5, GND, Vin)

3.3V (6) – Besleme 3.3 çıkış volt

5V (7) – Besleme 5 çıkış volt

Arduino kartıyla kullanılan bileşenlerin çoğu 3.3 volt ve 5 volt ile çalışıyor.

GND (8) (Ground) – Arduino üzerinde, devrenizi topraklamak için kullanılabilecek birden fazla GND pimi vardır.

Vin (9) – Bu pin ayrıca, Arduino kartını AC ana güç kaynağı gibi harici bir güç kaynağından çalıştırmak için de kullanılabilir.

7 – Analog iğneler
Arduino UNO kartında A0 ile A5 arasındaki beş analog giriş pimi bulunur. Bu pimler, sinyali nem sensörü veya sıcaklık sensörü gibi bir analog sensörden okuyabilir ve mikroişlemci tarafından okunabilen bir dijital değere dönüştürebilir.

8– Ana mikrodenetleyici
Her Arduino panosunun kendi mikro denetleyicisi vardır (11). Bunu beynin beyni olarak kabul edebilirsin. Arduino’daki ana IC (entegre devre), panodan biraz farklıdır. Mikrodenetleyiciler genellikle ATMEL Şirketidir. Arduino IDE’den yeni bir program yüklemeden önce yönetim kurulunun neye sahip olduğunu bilmelisiniz. Bu bilgi IC’nin üstünde mevcuttur. IC yapısı ve fonksiyonları hakkında daha fazla bilgi için, veri sayfasına başvurabilirsiniz.

9 -ICSP pin
Çoğunlukla, ICSP (12), MOSI, MISO, SCK, RESET, VCC ve GND’den oluşan Arduino için küçük bir programlama başlığı olan bir AVR’dir. Çoğunlukla çıktının bir “genişlemesi” olarak düşünülebilecek bir SPI (Seri Periferik Arabirim) olarak adlandırılır. Aslında, çıkış cihazını SPI veriyolunun ustasıyla birleştiriyorsunuz.

10 -Güç LED göstergesi
Arduino’nuzu bir güç kaynağına bağladığınızda, kartınızın doğru şekilde açıldığını göstermek için bu LED yanmalıdır. Bu ışık yanmazsa, bağlantıda bir sorun var demektir.

11 – TX ve RX LED’leri
Kartınızda iki etiket bulacaksınız: TX (iletme) ve RX (alma). Arduino UNO yönetim kurulunda iki yerde görünüyorlar. İlk olarak, seri iletişimden sorumlu pinleri göstermek için 0 ve 1 numaralı dijital pinlerde. İkincisi, TX ve RX yol açtı (13). Seri veri gönderilirken TX ledi farklı hızlarla yanıp söner. Yanıp sönme hızı, kartın kullandığı baud hızına bağlıdır. RX alma işlemi sırasında yanıp söner.

12 – Dijital I / O
Arduino UNO kartında 14 adet dijital I / O pini (15) bulunur (bunların 6’sı PWM (Darbe Genişlik Modülasyonu) çıkışı sağlar. Bu pimler, lojik değerleri (0 veya 1) veya dijital olarak okumak için dijital giriş pini olarak çalışacak şekilde yapılandırılabilir. LED’ler, röleler, vb. gibi farklı modülleri çalıştırmak için çıkış pimleri. “~” etiketli pimler PWM üretmek için kullanılabilir.

13 – Aref
AREF Analog Referansı temsil eder. Bazen, analog giriş pimleri için üst limit olarak bir harici referans voltajı (0 ile 5 Volt arasında) ayarlamak için kullanılır.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir