Arduino DC Motor Kontrolü

Çok sayıda yeni başlayan, bir motoru Arduino kartı na bağlamakla ilgili bir sorun yaşıyor. Hatta bazıları motoru doğrudan kartın pinlerine bağlamayı dener. büyük başarısız. Bunu yapma! Bu, motorun büyüklüğünden bağımsız olarak Arduino Kartınıza zarar verebilir.

Arduino’nun sağlayabileceği maksimum akım 20 mA ve en küçük motor kolaylıkla 100 mA çekebilir. Arduino yönetim kurulunu hiçbir zaman düzlemde öldürmenin bir yolu olurdu.

Bu projede, motorunuzu kontrol etmek için basit ve ucuz bir transistörün nasıl kullanılacağını göstereceğim. Bu tamamen işlevsel bir H köprüsü değil, sadece basit bir devre olacaktır.

Arduino DC motor kontrolü

İşte gereken kısım:

1 x Arduino Uno kartı
1 x BC547 transistör
1 x 47K ohm direnç
1 x Motor
1 x breadboard
Jumper telleri

İlk olarak, kablolama kısmı.

Transistörün doğru şekilde bağlandığından emin olun. Eğer BC547’niz yoksa farklı bir NPN transistör kullanabilirsiniz, sadece maksimum voltaj ve akımın motorunuz için yeterli olduğundan emin olunuz.

Ayrıca direnç değerini deneyebilirsiniz, benim için 47 kΩ en iyi çalışır. Bu değerleri hesaplamak için bazı formüller vardır, ancak bazı değerleri özel bir multimetre ile ölçmelisiniz ve yeni başlayanlar için zor olabilir.

Bu projenin programı süper basittir, sadece iki tane PWM (Darbe Genişlik Modülasyonu) kullanarak motoru yavaşça AÇIK duruma getirip KAPATIR. Bu proje yazılımdan daha fazla donanım hakkında, bu yüzden kodun bu kadar basit olmasının nedeni budur.


 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir