Ardunio ile Anten Seçimi

Bu yazımda ardunio tabanlı bir anten seçici tasarımından bahsedeceğim.

Devrede 74HC238 3to8 dekoder/demultiplekser kullandım.

bu entegre yüksek hızlı si kapısı CMOS’dur ve düşük güçlü TTL ile uyumludur. bu sisteme 2 adet daha 74hc238 ekleyip 32 kontak röle bağlayabiliriz. bununla ilgili ileride bir yazı yazmayı düşünüyorum. tabi şu an anten seçici yapacağımız için kimsenin 32 anteni yoktur 🙂 bize maksimum 8 anten yeterli.

breadboard üzerinde tasarımı aşağıdaki gibidir.

//Define Decoder Pins (for Auto mode)
int Decoder1_PIN_A0 = 4;
int Decoder1_PIN_A1 = 5;
int Decoder1_PIN_A2 = 6;

arduinomuzda 4,5,6 pinleri entegremiz ile decode ediyoruz.

//Define Rotary Encoder Pins (for Manual mode)
int RotaryEncoder_PIN_CLK = 10;
int RotaryEncoder_PIN_DT = 11;

int AutoMode_RedLED_PIN = 12;
int AutoMode_GreenLED_PIN = 13;

manuel modda encoderımız ın bağlantı uçlarını da belirledik.

kütüphaneler ile ilgili bir kaç bilgi ;

AltSoftSerial: arduionun serial bağlantı eklentisidir. bu özelliği kullanmayacaksanız eklemenize gerek yoktur ancak kod içinden çıkarmanız ve sistemimizin açılışında direk olarak manual mod da çalışmasını sağlamalıyız. cihazınızın arkasında seri port yok diye telaşa kapılmayın. ben ICOM 706MKII Kullanıyorum bu cihazda da seri port yok ancak remote portuna max232 ile basit bir devre ile remote portuna bağlayarak cihazımızı ayarlayabiliriz. bu işlem çok kolay. bununla iligili de bir yazı hazırlayabilirim.

Myantennalist:  bu ada daha önce hazırlanmış bir kütüphane dosyası buradan da mesela antenlerinizin isimlerini verebilirsiniz 7 MHZ 14 MHZ gibi.

Radiosetting: radio settin ise, cihazımızın hangi frekansta hangi anteni seçeceğini ayarlıyoruz. bu markadan markaya değişiyor ekte yer alan arduino sketch dosyasında ICOM706 ya göre ayarlanmıştır.

liquidcrystal_IC_2: bu kütüphane kullanacağımız 2×16 lcd ekran için kullanılan IC_2 adı verilen SCL, SDA Dönüştürücü kartın kütüphanesi. normal bir lcd ye 16 bacaktan 8 tanesi kullanılır ama devreye baktığınızda IC_2 modül ile 4 bacak kullanılmıştır

Röle kullanımı aşağıdaki gibi olacaktıp bir tane N Tipi transistör olan 2N2222 kullandım. tavsiye ederim çünkü benim kullandığım röleler 5v röle bu transistör ile maximum 12 volt a kadar röle bağlayabilirsiniz.

arduino’da kullanacağımız sketch dosyamız ve kütüphanenin yer aldığı dosya linki aşağıdadır.

https://drive.google.com/open?id=1WcW0Ih43K345NWmhEPNjPIBuf3drFb30

devrenin tamamlanmış hali videosu

 

 

 

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir