Arduino Nedir

Özellikle Arduino hakkında bilgi arayan, yeni başlayanların aklında

Arduino programlama
Arduino nedir ne işe yarar
Arduino nasıl çalışır

gibi bir çok soru var. Bana göre arduino elektronik, programlama vb. konuların da en büyük gelişmelerden biri açık kaynak olması, çok hızlı gelişip ilerlemesi bir yana resmen ticari olarak piyasaya can kattı bu olay sadece kendi ürünleri için geçerli değil çeşitli platformlarında üretilmesini sağladı intel bile pastadan pay almak istedi 🙂 gerçi gelişmiş ve pahalı ürünleri var ama olsun (Intel Edison, Intel Galıleo)

Elektroniğe modüler sistemleri katması veya çeşitlerin artmasında çok faydalı oldu sensörler, sürücüler vb. bir çok malzeme arduino için modül olarak satılıyor bu malzemeler farklı projeler içinde kullanıldığı için modül olması işleri kolaylaştırıyor.

Resmi sitede (arduino.cc) arduino için “prototip platformu” deniliyor ama direkt modül ile ticari işlerde yapılıyor çünkü çok ucuz pratik

Arduino ile kolayca elektronik projeler oluşturabilirsiniz genelde bir çok uygulama için çok az malzeme kullanılır kart üzerinde işinizi kolaylaştıracak giriş çıkış portları 3.3v 5v vb. regüle DC çıkışlar led göstergeler bulunur.

Arduino kartları Atmel mikrodenetleyiciler üzerine kuruludur ilk ATmega8 versiyonları dışında en çok ATmega328, ATmega2560, ATmega32u4 AVR mikrodenetleyiciler kullanılıyor. Programlamak için C diline hakim olmak gerekir.

Arduino donanımı açık kaynaktır şema, pcb, kod vb. herşeye ulaşılabilir Arduino Yazılımı (Arduino IDE ) içinde aynı durumgeçerlidir Arduino IDE hem derleyici hem de kod editörü olarak kullanılabilir ayrıca yazılan programı karta yükleyebilir. Windows, Linux ve Mac OS işletim sistemlerin de çalışan versiyonları vardır.

Şuan en popüler Arduino Uno modeli aşağıda resmi sitede belirtilen aktif Arduino modelleri, ek kartların ve modüllerin listesi bulunuyor

Yeşil olanlar büyük kart halinde olanlar kırmızılar küçük modül halinde üretilenler turuncular ise ek kartlar.

Bir çok üründe oladuğu gibi Sahte Arduino veya klon Arduino ürünleride piyasada bulunuyor ne kadar güvenilirler tartışılır ama orjinal Arduino kullanmak daha iyi olacak zaten işin içinde programlama olunca donanımsal sorunların yanıltması çok uğraştırır.

Özellikle hobi olarak elektronik ile uğraşanlar için Arduino çok faydalı bir araç fakat profesyonel olarak kullanımı tartışma konusu bu olay Hitech C ve CCS C derleyici savaşlarına benziyor 🙂 Arduino da her şey hazır kütüphane sistemide ama ne olursa olsun mikrodenetleyici programlamak için bir yerlerden başlamak

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir