Hazır Elektronik Devreler Nelerden Oluşmaktadır?

Elektronik devreler, genellikle elektronik devrelerden oluşmaktadır ve genellikle yapılmış şekilde size satılmaktadır. Ancak devreler genellikle bakır plaket, transistör, direnç, diyot, kondansatör, röle gibi benzeri malzemelerden oluşmaktadır.

 Transistör

Germanyum veya Silisyum’un iletkenliğini kullanarak yapılır. Yan yana birleştirilmiş PN diyodundan oluşur. Girişine uygulanan gerilim sinyalini yükselterek gerilim kazancı sağlarlar. Gerektiğinde anahtarlama elemanı olarak kullanılır, transistörün 3 adet ayağı bulunmaktadır.

Bunlar;

Beyz, emiter ve kollektördür. Emiter yayıcı işlevde, kollektör toplayıcı işlevde, emiter ise tetikleyici işlevde kullanılmaktadır. Transistörlerin 100.000 yakın çeşidi bulunmaktadır. Transistörler iki çeşit olarak ayrılırlar, PNP ve NPN olarak ayrılmaktadır.

 Direnç

Akıma karşı gösterilen zorluğa direnç denir. Direncin bu devrelerdeki görevi akımı kısıtlamak ve belirli bir düzeyde akımı düşürmektir. Bu işlemdeki amaç ise kullanılan transistörlerin ve diğer malzemelerin zarar görüp bozulmasını engellemektir. Birçok direnç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Karbon karışımlı direnç, Film dirençler, Tel sarımlı dirençler, gibi çeşitlere ayrılmaktadırlar.

 Diyot

Diyot tek yönde akım geçiren elektronik devre elemanıdır. PN malzemelerinden oluşmaktadır. P kutbu anot, N kutbu ise katot olarak işlev görmektedir. Kısaca anota pozitif (+), katoda negatif (-) gerilim verilmektedir. Diyotlar iki gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar;

Doğrultmaç diyotları ve Sinyal diyotlarıdır.

 Kondansatör  

Kondansatörler elektrik enerjisini kısa süreliğini depo edilmesini sağlayan elektronik devre elemanıdır. Kondansatörler yapımı şu şekildedir, iki levha arasına konulmuş yalıtkan malzemeden oluşmaktadırlar. Kondansatörler sadece DC akımla çalışan devrelerde bulunurlar. Kondansatörlere eşik geriliminden fazla gerilim uygulanırsa patlayabilirler. Kondansatörleri deşarj etmek çok kolaydır iki bacağını birbirine değdirdiğimizde deşarj olurlar.

 Röle

Röle üzerinden akım geçtiği zaman çalışan elektronik bir devre elemanıdır. Röleler genellikle küçük değerli akımlar ile yüksek değerli akımla çalışan devreleri çalıştırmaya yarayan devre elemanı olarak kullanılırlar.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir