CK-MB

CKMB, toplam CK işlemini gerçekleştiren üç dimerikizoenzimden biridir. Tüm CK izoformları, CKMM, CKMB ve CKBB’yi oluşturan M ve/veya B alt ünitelerinden meydana gelmektedir. CKMM, hem kırmızı kasların hem de kalp kaslarının temel izoenzimini oluştururken CKBB, çoğunlukla beyin dokusunda bulunur. Ancak, kalp kaslarındaki CK işleminin %1’inden daha azını oluşturan heterodimerik CKMB’ye bağlıdır.

Bu nedenle, CKMB izoenziminin plazma konsantrasyonundaki artışı, akut miyokard enfarktüsünün bir belirtisi olarak görülür. Miyositler nekrotik olduğunda, membran bütünlüğü bozulur ve sitosolit CKMB dahil olmak üzere, hücre içi makromoleküller kana karışır.

Miyokard enfarktüsünün Ekim 2012’de yayınlanan üçümcü evrensel tanımına göre troponin veya CKMB gibi kardiyak biyoişaretçiler, EKG ve hasta geçmişi ile birlikte, miyokard enfarktüsünün tanısında büyük role sahiptir. CKMB , bir enfarktüsün boyutunun değerlendirilmesinde veya tekrarlanan enfarktüslerin izlenmesinde kullanılan bir uygulama olmuştur.

ckmb seviyesindeki bir artış miyokard enfarktüsü olan hastalarda, göğüs ağrısı başladıktan 3-4 saat sonra ya da maksimum 12 saate ulaştıktan sonra tespit edilebilir. Bu süreci diğer komplikasyonlar takip etmezse CKMB konsantrasyonları 72 saat içinde normale döner.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir