TeamViewer Ticari Kullanım Sorunu ve Çözümü

Almanya’nın ünlü yazılım şirketi TeamViewer GmbH tarafından geliştirilen, internet üzerinden birkaç saniye içerisinde herhangi bir bilgisayara veya sunucuya bağlanabilmemizi ve bağlandığımız bilgisayarı sanki karşısında oturuyormuş gibi uzaktan kontrol etmemize imkân sunan popüler uzak bağlantı programı olan TeamViewer sunduğu ekstra özellikler nedeniyle şu anda piyasada üç ana sürümden oluşuyor bunlar sırasıyla; Business, Premium, Enterprise ve Corporate sürümlerinden meydana geliyor.

TeamViewer sunduğu özellikler ve kullanım rahatlığından dolayı çok sevilse de lisans fiyatı olarak oldukça pahalı bir program. Sıfır kurulum esnasında “Kişisel Kullanım” seçeneği ile demo olarak kurulan program saat ve gün bazında kullanıldığında otomatik olarak demo dan çıkarak Ticari Kullanım+5 dakika kullanım hakkı moduna girip, kullanıcıdan lisans satın alınması üzerine reklam yapmaya başlıyor. Maalesef programı silip tekrar yüklemek bu sorunu çözmüyor. Bunun nedeni TeamViewer’ın MAC Adresi üzerinden çalışması ve Windows hizmetinde lisans servisi çalıştırması.

 

TMAC (Mac Adres Değiştirme Aracı)
https://technitium.com/tmac/

Revo Uninstaller Pro (Temizlik Programı)

http://www.revouninstaller.com/r … _free_download.html

Teamviewer
http://www.teamviewer.com/tr/download/

Öncelikle Revo Uninstaller’den TeamViewer’ı kaldırıyoruz. Daha sonra aşağıda ki ikinci resimde olduğu gibi “Geliştirilmiş” seçeneğini işaretleyip programın kayıt defteri, appdata ve temp’te kalan dosyalarını siliyoruz.

Bu işlemin arkasından TMAC programını kuruyoruz. Programı kurduktan sonra Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarımız yeniden başladıktan sonra TeamViewer’ı baştan kuruyoruz. Yalnız kurulum ekranında “Ticari Kullanım” yerine “Kişisel Kullanım” seçeneğini işaretleyip kurulumu tamamlıyoruz.

Kurmuş olduğumuz TMAC programını açıp Wi-Fi veya Ethernet üzerine tik koyup altta yer alan Random Mac Adress seçeneğine tıklayıp rastgele bir MAC Adresi seçiyoruz. Change Now! Butonuna tıkladığımız da MAC adresimiz değişmiş oluyor. Eğer orijinaline dönmek isterseniz hemen yanında ki Restore Original butonuna tıklayarak orijinal MAC adresinizi tekrar alabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından TeamViewer’ın ID’sinin değiştiğini göreceksiniz. Eğer yine “Ticari Kullanım” hatası verirse yine TMAC üzerinden yeni bir MAC adresi alarak programı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir