Siber Güvenlik ve Siber Tehditler

Siber güvenlik, dünyanın pek çok yerinde işletmelere yönelik gerçek ve ciddi bir tehdit oluşturuyor. Azımsanamayacak kadar önemli bir yere sahip olan bu konu hakkında yapılan bir araştırma gösterdi ki kötü amaçlı yazılımların ve veri hırsızlığı olaylarının yönetilmesi, bir işletmede bilfiil gerçekleşen herhangi bir hırsızlıktan bile daha büyük bir mali etki ve zarara sahiptir.

Siber tehditler firmaları nasıl etkiliyor?

Şunu da belirtmekte fayda var; siber suçluların verdiği zarar sadece finansal değildir. Siber saldırının kurbanı olan firmalar, itibar kaybına maruz kalabilir, çalışanların motivasyonları ciddi anlamda zarar görebilir ve gelecekteki saldırıları önleme yetenekleri sorgulanırken hem mevcut hem de potansiyel müşterileri kaybedebilir.

Bunu akılda tutarak, yakın zaman önce yapılan global bir müşteri anketine katılanların %39’unun, binalarındaki akıllı kurulumları siber tehditlerden korumak için herhangi bir adım atmadıklarını söylemişti. Daha da endişe verici olan bulgu ise, ankete katılanların yarısından az bir kısmı yani %49’u, bilgisayar korsanlığı ve güvenli olmayan ağlar üzerindeki etkisinin, bağlı teknolojiyi kurmanın önünde potansiyel bir engel teşkil ettiğini söyledi.

Bu zorlukların üstesinden gelmek istiyorsak ticari müşterilerin, akıllı bir bina üzerinde çalışmanın, yönetmenin veya akıllı teknolojiye sahip olmanın yararlarından yoksun olmanın ne tür dezavantajlara yol açacağını anlamalarını sağlamalıyız. Bunun yanı sıra, akıllı teknolojiye bağlı cihazların binaların en zayıf noktası olmalarına izin vermediğinden emin olmak da önem arz ediyor. Tüm bunlara gereken önem verildiğinde kullanıcılar akıllı kurulumlara daha sıcak bakabilir ve siber tehditlerden kendilerini koruma yolunda emin adımlar atabilir.

Siber güvenlik konusunda fırsatlar

Bir sektör olarak müşterilerimize bu endişelerin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?

Ticari binalarda güvenlik görevlilerinin, müşterilerinin siber tehditlere karşı ağ korumasını gözeten kendi ağ yöneticileriyle işbirliği yapması gerekir. Bu, yeni güvenlik kurulumlarını güvenceye almak için gerekli süreçleri devreye sokmaya ya da mevcut ağı yalıtmaya yardımcı olacak, böylece güvenlik sistemlerinin tehlikeye giremeyeceğini gösterecektir. Bağlantılı bir binanın potansiyel olarak siber suçlular için çok sayıda ağ geçidi sağlayabileceği düşünüldüğünde, siber güvenliğe liderlik eden kişilerle yapılan görüşmeler, ağın hangi unsurlarının korunmasının gerektiğini anlamalarına yardımcı olmada yararlı olabilir. Bu nedenle, kullanılar ve müteahhitler arası iletişim oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bunun yanı sıra, iç pazar yaklaşım konusunda daha fazla el gerektirebilir. Siber güvenlik söz konusu olduğunda teknolojik açıdan gelişmiş akıllı evlerin birçoğu “akıllı” olma açısından daha azdır; bu da, güvenlik görevlilerinin siber suçlulara karşı savunmasız kalmadan sahiplerine nasıl bağlanacakları konusunda tavsiyelerde bulunmaları için bir fırsat yaratır.

Montajcılar için düzenli bakım desteği sunma konusunda dikkatli olmalıdır. Müşterilerin teknolojinin gelişmesi ve geliştirilmesinin piyasaya sürülmesinden sonra kendilerine neler sunulduğundan ve geliştirildiğinden haberdar olmaları önem arz eder, yani bu konuda bilinçli olmak esastır. Ticari müşteriler, bu alandaki en son güncellemeler hakkında sürekli olarak destek ve tavsiyede bulunacaklar ve bunu kolaylaştırmak için devam eden bir bakım sözleşmesinin olanaklarını araştırmaya istekli olabileceğinden, bu durum iç piyasaya özel değildir.

Ancak bu tavsiyeyi sunan montajcılar, siber güvenlik sorunlarının ve potansiyel çözümlerin tamamen farkında olmalıdır. Basit yönetim süreçleri ile siber güvenlik desteği, bu sektörün hali hazırda yaptığı işten çok farklı değildir, ancak bunu anlamak için zaman ayırmak gelecekte muhakkak faydalı olacaktır.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir