Kablolu Ağ mı Kablosuz Ağ mı?

Kablolu Ağ mı Kablosuz Ağ mı?

Evinizi “akıllı” hale getirmek istiyorsanız şimdi başlamak için harika bir zaman. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı evlere olan ilgi çığ gibi büyüyor ve hayatımızın pek çok alanında akıllı cihazlara daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Hayat kurtaran bu müthiş teknoloji ev yaşamını da daha pratik hale getiriyor. Pek çok üretici akıllı teknolojiyi gündelik hayatımıza entegre etmek için son yıllarda çok sayıda çalışma yürütmektedir.

Akıllı evlerde yer alan tüm sistemlerin birbirleriyle haberleşip uyum içinde çalışabilmesi, bunların kablosuz ağ ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Peki sizce kablolu ağ kullanarak akıllı ev entegrasyonu yapmak mümkün mü?

Kablosuz bağlantı sınırlamaları

Basit kablosuz cihazların ev sahiplerinin hayallerini yakalamaları harika olsa da, profesyonel olarak kurulmuş akıllı evlerin yalnızca sınırlı bir versiyonunu sunmaktadırlar. Bu cihazlar sadece Wi-Fi ve Bluetooth gibi aynı protokolü kullanan diğer cihazlarla etkileşime girme eğilimindedir ve tutarlı bir şekilde güçlü bir sinyale ve iletişim kurulacak bir merkeze bağlıdır. Ayrıca, evin yapı ve düzenine bağlı olarak, özellikle çok odalı ses sistemlerinin performansı sınırlı olabilir. Evde bulunan potansiyel kablosuz ağ sinyalini bozabilecek cihazlar bu anlamda dikkate değerdir. Örneğin, kablosuz ağlar telefon, tablet ve bilgisayarlar için oldukça etkili ve pratik olsa da mikrodalga fırınla da aynı frekansla çalışmaktadır. Bu yüzden mikrodalgayı çalıştırdığınızda Wi-Fi sinyalinde bir sapmaya sebep olabilirsiniz. Yalıtım malzemeleri de kablosuz ağlar için sorun teşkil eder. Sinyal gücünün önemli ölçüde azaltarak Wi-Fi sinyalinin kalitesinde düşüşe sebep olabilir.

Kurtarıcı kablolar

Tamamen entegre akıllı evler talebi hala emekleme aşamasındadır ve bu talebi arttırmak amaçlandığında basit kablosuz çözümler kesinlikle dikkate değer bir yere sahiptir. Ancak, akıllı evler pazarından gerçekten yararlanmak istiyorsanız, kurulumu kolay kablosuz cihazlardan uzaklaşmalı ve müşterilerin taleplerine göre uyarlanmış güvenilir bir entegre sistem sunmalısınız. Bunun başarmanın yolu aslında biraz daha kablo kullanmak. Elektrikçilerin standart elektrik kablolaması yaptığını hepimiz biliyoruz. Siz de biraz eğitim alarak yapısal kabloları, örneğin, evdeki televizyonunuz için kullanabilirsiniz.

Neden kablolu ağ kullanmalıyız?

Pek çok kablolu sistem, akıllı bir evde daha karmaşık entegrasyon ve kontrol olanağı sağlar. Örneğin, KNX ağ iletişim protokolü, 450’den fazla üretici ile açık bir protokol sistemidir. Aydınlatma, gölgelendirme ve ölçümleri kontrol etmek ve entegre etmek için kullanılabilir; ayrıca kurulumcuların, müşterilerin kolayca üzerine inşa edebilecekleri ve gelecekte ekleyebilecekleri, ölçeklenebilir, geleceğe hazır bir sistem sunmalarını sağlar.

Herhangi bir kurulumun yapılandırılmış ağı bu tür sistemlerde önemli bir yere sahiptir, hatta sistemin belkemiği diyebiliriz. Yüksek kaliteli, iyi hazırlanmış bakır kablo ağına sahip olmak, yüksek hızlı transfer ve binaların geleceği için gerekli olan esnekliği sağlayacaktır.

Akıllı evler piyasasında değer yaratmak, terzi olmak gibi bir şeydir. Takım elbiselerinde olduğu gibi, bir evi “akıllı” yapmak için yeterince iyi bir şeyler yapan çok sayıda kablosuz cihaz var. Mesele şu ki, bu ürünler herkes tarafından kurulabilir ve sadece diğer cihazlarla ve sistemlerle entegrasyon yolunda yapabileceğiniz çok şey var.

Eğitimli bir profesyonel tarafından kurulan özel bir akıllı ev, müşterinin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan ve gelecekte daha fazla işlevsellik için ölçeklendirilebilen tam entegre ve güvenilir bir çözüm sunabilir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir