Ahududu pi ile lcd ekran kullanma

Bu, Ahududu Pi ile birlikte LCD ekranlar kullanmaya ilişkin çalışmalarımdan bir tanesi. İlk yazımı kontrol etmenizi öneririm, çünkü bu konu üzerine kurulmuştur. PCF8574 ve MCP23008 cips’li LCD Ekranları kontrol etmek için I²C’yi nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

PCF8574 kablo sistemi çok basittir. Bir I²C adresini belirtmek için A0 – A2 kullanılır. Her I²C cihazı benzersiz bir adres gerektirir. 3 pimdeki topraklama, onaltılı adres 20’ye eşittir. P0 – P7 temelde Pi’den kontrol edebileceğiniz 8 ek GPIO pimidir. Bu demoda, bu pimlerden 6 tanesi LCD ekranını 4 bit modunda kontrol etmek için kullanılır. RS, Enable ve 4 veri hattını kontrol etmek için herhangi bir 6 pini kullanabilirsiniz. SDA ve SCL, seri veri ve seri saat çizgileridir. PCF8574 üzerindeki SCL ve SDA sırasıyla Pi üzerindeki GPIO2 ve GPIO3’e bağlanır. PCF8574’teki VCC, Pi’nin 3.3V pimlerinden birine bağlanmış ve çipin zemini Pi’nin zeminlerinden birine bağlanmıştır.

Yukarıdaki diyagram PCF8574’e özel bağlantıları göstermektedir. LCD Kontrastı için önceki yazılarıma bakabilirsiniz.

 

Raspbian’ın en son sürümü şimdi I²C’yi kurmayı çok daha kolaylaştırıyor. Tek yazılım gereksinimi I²C arabirimini etkinleştirmektir. Pi’nin menüsünden Tercihler – Ahududu Pi Yapılandırması’nı tıklayın. Arayüzler sekmesini tıklayın ve I²C arabirimini etkinleştirin:

Her şeyin doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek için i2c detect yardımcı programını kullanabilirsiniz. Son parametre 1, önceki revizyon Pi’lerde 0’a değiştirilmesi gerekebilir. Aşağıdaki grafik, onaltılı adres 20’ye bağlı bir I²C cihazını göstermektedir:

Adafruit’in video sonrası kütüphanelerinde önemli değişiklikler yaptığını lütfen unutmayın. Aşağıdaki kodlar, bu değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellendi.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir