Baofeng-RPi arabirimi

bak ne bu buldum diyerek inceledikten sonra sizlerle paylaşmak istedim 🙂

svxlink te kullanılan usb-TTL dönüştürücü de baofeng telsizler kafasına göre ptt basarak gönderme yapıyordu bunun için KN4ADN çağrı işaretli amatör arkadaşım böyle bir tasarım yapmış. gerçekten de güzel olmuş.

normalde baofengler de mic ve spk toprakları kapalı devre olunca ptt gönderim yapar .

PTT, MIC- ‘yi SPK- kısa devre ederek gerçekleşir. neyse ki 6KΩ’da iki -3.3VDC arasında yüksek empedans potansiyeli var, bu yüzden bu bir transistör veya optokuple ile yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

RPi, 3.3V sağlar ve pimleri 15mA’a kadar batar veya kaynak yapabilir. Hedef, kontrol etmediğim yazılımı çalıştırmak için RPi tarafında bir şeylerin yanlış olması durumunda, PTT’yi RPi’den bir pin çıkışına dayandırmak ve PTT zamanını birkaç saniyeye sınırlamaktı. Hatlar üzerinden RF indüksiyon şansını azaltmak için, radyonun PTT devresinden optik olarak izole edilmesini istedim. Hala bazı LTV-816’lar vardı , bu da tüm parametreler kontrol edildiğinde kullanabildim. LTV’yi değiştirmek için düz eski bir NPN BJT kullandım. BJT, sırasıyla, 555 zamanlayıcıyla kontrol edilir, böylece BK zamanını sınırlayabiliriz. Son olarak, tüm devre, bir PNP BJT tarafından RPi mantığıyla (etkin düşük) çalışmak üzere anahtarlanır. İşte devre:

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir