SvxLink Echolink

SvxLink, Amatör radyo topluluğunu hedef alan bir yazılım geliştiren bir projedir. 2003’te Linux için bir EchoLink uygulaması olarak başladı ancak artık çok daha gelişmiş bir özellik olarak gelişti.

SvxLink Sunucu, bir alıcı vericiye bağlandığında hem gelişmiş bir tekrarlayıcı sistem görevi görebilir hem de bir simplex kanalında çalışabilen genel amaçlı ses hizmetleri sunabilir. Donanım (alıcı verici) ve uygulamalar (modüller) arasında oturduğu ve giriş ve çıkışın yanı sıra temel sistem servislerini de kullandığı için ona radyo işletim sistemi diyebiliriz.

SvxLink çok genişletilebilir ve modülerdir. Ses hizmetleri, birbirinden izole edilmiş modüller halinde uygulanmaktadır. Modüller hem C ++ hem de TCL’de uygulanabilir. Modül örnekleri şunlardır:

Echolink sistemini bilmeyen amatör yoktur sanırım. ilk olarak bilgisayarda şimdilerde ise cep telefonlarına yğklenen bir yazılım aracılığı ile tüm echolink istasyonlarına bağlanılabilir.

Raspberry pi için de en güzel hatta en sevdiğim arayüz yazılımı svxlink dir. bunun kurulumunu da anlatayım;

öncelikle raspberry pi için usb bir ses kartı gereksiniminiz vardır.

ve bir usb com port dönüştürücü. ancak raspberry pi üzerinde ki pinleri kullanarak com port a ihtiyaç olmadan da projenizi tamamlayabilirsiniz. neyin sebep olduğunu bilmiyorum araştırmalarım devam ediyor, bilin ki raspberry nin pinlerini kullandığım zaman ses aktarımında her zaman olmasa da anlık donmalar meydana geliyor. dolayısıyla en güzeli usb com dönüştürücü. pl2303 chipsetli bir dönüştürücü kullanmanızı tavsiye ederim çünkü jessie yazılımı bunu otomatik olarak tanıyor.  herhangi bir sürücü modeli yüklemenize gerek yok.

gel gelelim kuruluma,

usb ses kartımızı taktık.

usb rs232 dönüştürücüyü taktık.

raspberry pi konfigürasyona girip;

terminal penceresinde sudo raspi-config ile

gelen ekranda Expand Filesystem i aktif etmeniz gerekmekte.

bu işlemden sonra raspberry nizi yeniden başlatın.

açıldıktan sonra sonra menüdeki raspberry pi seçeneklerine girip şifrenizi belirlemeniz yani değişmeniz gerekir.

mevcut şifre raspberry dir bu şifreyi istediğiniz bir şifre ile değiştirebilirsiniz. değişmediğiniz hale yazılım yükleme esnasında sürekli bu şifreyi isteyecek çok gıcık bir durum.

 

şimdi terminal penceresinde

sudo apt-get update ile bir güzel güncellenelim

ikinci aşama

sudo apt-get install g++ make libsigc++-1.2-dev libgsm1-dev libpopt-dev tcl8.5-dev libgcrypt-dev libspeex-dev libasound2-dev alsa-utils libqt4-dev

üçüncü adım

sudo wget http://sourceforge.net/projects/svxlink/11.11/svxlink-11.11.1.tar.gz

 

dördüncü adım

tar xvzf svxlink-11.11.1.tar.gz

cd svxlink-11.11.1

sudo make

devamı gelecek…

 

 

 

 

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir