Şubat 22

Arduino İle 0-30 MHZ Swr Watt Metre Yapımı

Sizlerin de bildiği gibi 0-30 mhz bir swr watt metre almaya kalksak ödeyeceğimiz tutar minimum 1000 lira. İlk başta aklınızda sorular dolaşıp duracağından adım gibi eminim ama hiç şüpheniz olmasın çünkü en kaliteli swr metre dahi olsa elinizde kalibrasyonunu yapmalısınız. Bence bir tane swr köprüsü ve bir tane ibre ile kalibrasyonunu başarılı bir şekilde yaparsak en iyi swr metre olur. Kendi kanaatimce.

Bu proje de ise yapacağımız şey swr köprüsünden giden ve dönen sinyali arduino ile okuyup bir 4 satır 20 karakter ekrana aktarmak. Burada en önemli kısım ise swr köprüsü ben çok uğraştım farklı denemeler yaptım, çeşit çeşit köprüler yaptım hepsi güzel çalıştı ama bir de şöyle bakmak gerekir troidlere diyotlara ödeyeceğiniz ücret 70 tl civarı iken ben aşağıda resmini gördüğünüz swr köprüsünü Çin’den aldım 82 tl nakliye falan 100 tl diyelim. Hani kendin yapmak en güzeli bence yine de siz bilirsiniz.

 

Bildiğiniz gibi swr köprülerde ihtiyacımız olan FWD (Giden), REF (Dönen) GND(Şase). Sistem olarak kısaca anlatmak gerekirse (bilmeyenler için) cihazımızdan çıkan gücü ve bu gücün antene gidip oluşan kayıpları (bunlar mesela, gevşek konnektör, ıslanmış konnektör, frekansa uygun olmayan anten, su almış anten kablosu) bize göstermesini istediğimiz ölçü aleti diyebiliriz.

Şunu da söylemek isterim ki proje bana ait değil. Yine bizim gibi radyo amatörü olan yabancı bir arkadaş. Kendisi ile epeyce maille iletişim kurdum yardımlarını esirgemedi ve bu yazısını kendimce paylaşma izni aldım.

 

 

Devre Şeması Bu Şekilde

 

şemayı incelediğinizde kendisi swr köprüsü ile arduino nano arasında 3.5 mm stero jak ile iletimi sağlamış. ben o arada 3’lü mike konnektörü kullandım.

Bu konnektöre kaliteli bir kablo takarak iletimi sağladım. hazır stero jak kablolarına güvenmeyin çok kalitesiz ve enterfere alıyor.

 

 

 

 

Bu devreyi inşa etmeden önce karar vermeniz gereken bazı unsurlar var.

Troid için FT-50 43 veya 61 malzemeyi HF’de sorunsuzca kullanabilirsiniz. Troiddeki güç seviyeleri küçük olduğu için boyut kritik değildir.

Diyotlar, 1N270 düşük güç olduğundan kullanılması idealdir. 1-25 Watt arasında 80M, 40M, 30M, 20M, 17M, 21M testlerinde +/-0.5w arasında doğru sonuçlar elde edildi.

Dirençler, RF devrelerinde her zaman karbon film direnç kullanımını tavsiye ederim. Karbon film dirençler HF çok kararlıdır. 50 ohm bir referans elde etmek için paralel olarak iki adet 100 ohm dienç kullanmak doğru olur.  watt güç aralığına bağlıdır. örneğin 25 Watt için 1/4 yani çeyrek watt gerekli. hesabınızı buna göre yapabilirsiniz.

swr köprüsünü çok iyi bir şekilde muhafaza etmemiz gerekli. ben altınkaya kutu firmasından aldığım alüminyum kutulardan kullanıyorum. detaylı anlatmaktansa kısa bir örnekle açıklayacak olursam, swr köprüsü kutusuz kullandığımda boşta duran bilgisayar hoparlöründen uğultu geliyor ama kutulu iken hiç bir problem yok.

Gelelim ekrana

 

  • Metin tabanlı LCD’lerin çoğunda bulunan Hitachi HD44780 yonga setini temel alan Arduino Liquid Crystal ekranlar için 20 Karakter X 4 Sıralı LCD Sürücü .
  • Seri Arayüz: I2C Adresi: 0x26 Pinler: GND? VCC? SDA? SCL
  • Arka ışık (Beyaz karakter rengine sahip Mavi)
  • Besleme gerilimi: 5V
  • Ölçüleri: 60mm×99mm
  • Kontrast: Potansiyometre Ayarı

fotoğrafta da gördüğünüz gibi TX bitirdiğinizde ortalama tepe noktasını göstermekte. TX yaptığınızda ekrana milisaniyeler sonra veriler görünmeye başlıyor bunun nedeni ise, dinamik modülasyona izin vermek için tipik SSB değerler ortalama periyotlar ve gecikmeler ile yüklenir. Bu devre de illaki 4 satır ekran kullanmanıza gerek yok. istediğiniz ekranı kullanıp kod üzerinde değişikliği yaparak kullanabilirsiniz.

Arduino

ATmega328 tabanlı arduino nano’yu kullanın, başka bir arduino kullanacaksanız kodda bazı satırlarda değişiklik yapmamız gerek, bu konuda yardımcı olabilirim isteyene.

Arduino için bir güç devresi

böyle bir devre yapabilirsiniz veya LM2596 ayarlı voltaj regülatörü kullanabilirsiniz. Maliyet olarak ikisi de aynı fiyata denk gelir 🙂

KOD

Güvenin ama doğrulamayı her zaman yapın!

bu yazı burada bitmedi devamı gelecek

 


Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır

Posted Şubat 22, 2021 by unal in category "Amatör Radyo", "Arduino", "Elektronik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir