Mayıs 25

AMERİKAN OXITEC BİYOTEKNOLOJİ FİRMASI DOĞAYA GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ SİVRİSİNEK BIRAKIYOR.

Bu ay Florida Keys’e yerleştirilen milyonlarca genetiği değiştirilmiş sivrisinek yumurtalarının çıkan milyonlarca genetiği değiştirilmiş üreme yeteneği alınmış sivrisineklerin genel populasyonu oldukça azaltması bekleniyor. Bu çalışma Zika, dang humması, chikungunya, sarı humma ve bazıları Florida’da yükselişte olan diğer potansiyel olarak ölümcül hastalıkları taşıyan Aedes aegypti adlı istilacı bir türü hedef alıyor. Deney, çok sayıda gelecekteki yavru için ölümcül olacak bir genetik değişikliğe dayanıyor. Bu durumda, erkek sivrisinekler, dişi yavrularını antibiyotik tetrasikline bağımlı kılan ve böylece doğada ölmeye mahkum olan bir geni taşıyacak şekilde modifiye edilmişlerdir. Çiftleşme döngüsü nesiller boyunca tekrar ettikçe, dişi sayıları azalır ve popülasyon baskılanır. Değiştirilmiş böcekler sonunda ölür ve bu yaklaşım kendi kendini sınırlar. Bir nevi negatif mutasyon insanlar tarafından planlanarak sivrisinek populasyonunun nesiller içerisinde azalması hedeflenerek hizmete sunulur.
Oxitec, 2016’da ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden ve ardından 2020’de Çevre Koruma Dairesi’nden geçmeden önce önemli düzenleyici engellerin üstesinden geldi. Mevcut pilot girişim başarılı olursa, firma her hafta 20 milyon daha fazla genetiği değiştirilmiş sivrisinek erkeği serbest bırakmaya hazırlanıyor. Florida’nın sivrisinek sezonunun başlarında bu yıl. Deneyin sonuçları nihayetinde genetiği değiştirilmiş organizmaları doğaya salma konusundaki endişelerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Sivrisinek genetiğinde istenilen yönde planlı değişimler bu genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin kötü amaçlara hizmet etmesi durumunda nasıl bir kaosa yol açabileceği ayrı bir muamma. Kötü amaçların ellerinde sivrisinekler biyolojik silah haline gelebilirmi?
Tokat civarında birden bire yayılan Kırım Kongo Kanama hastalıklı kene olayını unutmamak gerekiyor. Bu keneler ısırdıkları insanları Orta Anadolu’da öldürmeye devam ediyor. Bu bir genetiği değiştirilmiş kene türümü? İnsan düşünmeden edemiyor.


Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır

Posted Mayıs 25, 2021 by unal in category "Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir