Şubat 15

MMDVM Pi-Star Kurlumu

Çok basit olan ama yine de belirtmemde fayda olacak bir sistem..

Öncelikle Raspberry pi’mizi aldık MMDVM kartımızı güzelce yerleştirdik. Antenleri de taktık. enerji vermeden önce tabi ki yazılım kısmı.

öncelikle bu adresten raspbery pi’nize göre olan yazılımı indirin.

indikten sonra Windiskimager programı ile indirdiğiniz imaj dosyasını microSD karta yazmalısınız. Buraya kadar güzel.

yazılımı karta attık Raspberyy pi’ye taktık, enerjiyi verdik. şimdi raspbery ye yüklediğimiz imaj ara yüzüne ulaşmamız için ip adresini bilmemiz gerek. bunun için iki seçeneğimiz var. ya bilgisayarımız da ki veya telefonumuzda ki wi fi ile raspberyy pi’ye bağlanarak (pi-star şifre olarak da raspberry) dir. ya da ethernet kablosu ile modeme bağlayarak local ağdan erişebiliriz.  ip bulmak için de bir çok yol var bunları biliyorsunuzdur sanırım.

sonrasında her hangi bir tarayacı ile ip adresini yazıp enter yaptığımızda karşımıza kullanıcı adı şifre isteyen bir oturum açma paneli gelecek. sonrasında bu ekran gelecek.

bu ekranda konfigürasyon tıkladığımızda ise asıl ayarları yapacağımız ekran gelecek.

bu ekranda;

Konrtolcünün Yazılımı :  MMDVM Hotspotumuz olduğuna göre bunu seçeceğiz. MMDVMHost

Kontrolcünün Modu : Dual ve ya Simplex seçeneği. bunu diğer sayfa da belirteceğim. ben dual kullandığım için Dual seçili

MMDVMHost Konfigürasyonunda ise hangi ayarı kullanacağımızı seçeceğiz, mesela D-star icom d-star ı YSF olanlar yaesu’nun Wires-x falan bunlara farklı bir başlık altında değinirim. hatta bazı yaesu icom cihazlar ile de nasıl DMR kullanılacağını anlatacağım.  evet Türkiye’de genelde DMR ağı daha yoğun ve aktif olduğu için ben DMR kullanıyorum.

Eğer bir MMDVM Hotspot’unuzda bir ekran yok ise MMDVM Ekran Tipi none olmalı. ben Nextion ekran kullandığım için bu ayarları seçtim. tabi bu seçenekler arasında bir kaç ekran çeşidi daha var.

Görüdğünüz gibi ekran listesi bu şekilde ama en çok kullanılan OLED ve Nextion’dır.

benim kullandığım 4.3″ Nextion ekran örneği;

konfigürasyon da ikinci bölüm olan;

Hostname: pi-star olarak da girebilirsiniz, illa ki ara yüze girmek için ip adresi bilmenize gerek yok.

Çağrı İşareti : Bu alana çağrı işaretiniz yazılacak.

CCS7 / DMR No: Daha önceden kayıt işlemi yaptığınız DMR ID’niz. Bu adres brandmeister üzerinden alabilirsiniz.

Radyo Frekansı RX: MMDVM’in Alma frekansı.  Evet alt satırda da gördüğünüz gibi hem alma hem gönderme frekansı var, Dublex Repeater seçtiğimiz zaman hem alma hem gönderme frekansı bu bölümde aktif oluyor. eğer simplex Mode seçmiş olsaydınız tek frekansınız olacaktı cihazınızla MMDVM’e simplex ulaşacaktınız.

Radyo Frekansı TX: MMDVM’in gönderme frekansı

Enlem : Bulunduğunuz konumun enlem bilgisi

Boylam : Bulunduğunuz konumun boylam bilgisi

Şehir : Bir şehir veya locator bilgisi yazabilirsiniz

Ülke : Bulunduğunuz ülke

URL : Kendinize ait bir web sitesi ve ya facebook sayfanızı ekleyebilir. veya Auto seçerseniz qrz.com adresinde kaydınız var ise tabi.  adrese yönlendirir.

Radyo / Modem Tipi : bir çok radyo modem tipi mevcut. hangi MMDVM kartı kullanıyorsanız onu seçmeniz gerek. gerçi GPIO hemen hemen aynı ama en iyi performansı alabilmek ve sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla en doğru kartı seçmemiz gerek. listede fotoğrafta gördüğünüz gibi fazlasıyla kart modeli mevcut.

Yayın Tipi : Private – Public seçenekleri var anlaşılacağı gibi özel ve halka açık olarak seçebilirsiniz. benim ki açık ve isteyen bağlansın bir zararı yok.

APRS Sunucusu : Ülkemizde turkiye.aprs2.net kullanıyoruz. ama her hangi bir sunucu seçseniz de çalışır.

Sistem Saati Dilimi : UTC saat farkını ayarlamak için de buradan Europa/İstanbul seçmeliyiz.

Pano Dili : Bu ara yüzün dil seçeneği.

DMR Konfigürasyonu :

DMR Sunucu : Hani burada ki sunucu bize yakın diye Yunanistan seçtim. yoksa sunucu sunucudur. ama sunucu yoğunluğu demek trafiğin çok olması demek. bu yüzden sakin sunucuları seçmekte fayda var.

Hotspot Security : DMR ID aldığınız da size verilen şifre

Color Code : Analog cihazlarda hani ton var ya 88.5 gibi. DMR ın tonu da Color Code dediğimiz renk kodu. DMR’da 01 olarak kullanıyoruz.

Konfigürasyon son aşamada ise

MobilGPS Enable : Eğer bir usb GPS alıcınız varsa bunu Raspberry pi usb portuna takarak. pozisyonunuzu otomatik olarak gönderme işlemini yapar.

GPS Port : GPS ‘i hangi porta taktığınızı seçmelisiniz.

GPS Port Speed : GPS aygıtınızın veri aktarım hızı, gps alıcıların üzerinde yazar ama bu güne kadar 38400 baud hızı haricinde GPS alıcısı görmedim 🙂

Aprsfi adresinde resimde ki gibi görünmektedir.

Güvenlik duvarı konfigürasyonunda bir değişiklik yapmıyoruz en ideal ayarlar bunlar. Bu ara yüze erişmek için olan izinler. dışarıdan birisinin girmesinin anlamı yok.

Kablosuz Konfigürasyonu

Bura da ise bağlantı ayarlarınızı görebilirsiniz. hatta bir den fazla wi fi erişim noktası ekleyebilirsiniz. Mesela telefonunuzun internet paylaşımını evde ki modemi falan. Otomatik olarak bağlanır. Yapmanız gereken Configure Wifi search Wifi.

Uzak Erişim Parolası: Bu ara yüze girişte kullandığımız Kullanıcı adı ve parola.

Buraya kadar konfigürasyon yapılandırma ayarları bundan sonra da daha zevkli alanlar var.

Bu ekran da Etkin modlar Yaptığımız konfigürasyonda ki DMR, mesela YSF, D-Star ayarları yapmış olsaydık onlarda yeşil olarak aktif olacaktı.

Ağ durumu : DMR sunucuya bağlandığınızda Ağ durumunda yeşil olarak aktif olacak.

Radyo Bilgisi : MMDVM ‘in Rx Tx frekansı

DMR Röle altında ise: DMR ID’niz Bağlı olduğunuz TG listesini görürsünüz.

Orta bölümde ise son çağrı yapanlar çağrı süreleri ve bağlantı kalitesine istinaden kayıplar gibi bilgiler yer almakta. MMDVM e takılı bir ekran kullanıyorsanız aşağıdaki gibi bir görüntü elde edersiniz. tabi Nextion ekranın programlanması ayarlanması da cabası. onunla ilgili bir yazı paylaşmayı düşünüyorum.

 

 


Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır

Posted Şubat 15, 2021 by unal in category "Amatör Radyo", "Elektronik", "Raspberry pi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir