Kenwood TM-D710 Gps entegrasyonu

Sahip olduğum TM-D710 gibi daha eski Kenwood mobil cihazlar için, konum verilerinizle birlikte APRS paketlerini ağa göndermek için harici bir GPS cihazı bağlamak için bir GPS girişi bulunur. Hazır bir GPS alıcı bulabilirsiniz, ancak maliyeti 70-80 USD civarındadır.

Gerekli bileşenleri  Çinli tedarikçilerden satın alırsanız oldukça ucuz mal edersiniz. kendi GPS alıcınızıyaklaşık 40 tl’ye oluşturabilirsiniz. 

1. NEO-6M GPS MODÜLÜ (25 TL)
2. MAX3232 DÖNÜŞTÜRÜCÜ (10 Ad. 20 TL)
3. 5V USB dönüştürücü (5 TL)

Ayrıca ihtiyacınız olacak küçük bir plastik kutu (3-5 tl ). 

Bileşenler için aşağıdaki fotoğrafı kontrol edin (arabamda başka bir kutuya yerleştirildiği için diğer cihazlara da hizmet eden USB düşürme modülü gösterilmemiştir).

Yukarıdaki modüllerin düzgün çalışması için 3,3 ila 5 Volt gerekir. Bu yüzden USB dönüştürücü modülüne ihtiyacınız var. USB düşürme modülünü sipariş ederken, 24 Volt girişi kabul eden bir modül sipariş etmeye dikkat edin. araç alternatörlerinin tepe noktası 16 volt olduğundan usb dönüştürücünüzü ve ya tüm sisteminizi kalıcı hasarla bozabilirsiniz. 

GPS ve MAX3232 modülü arasında sadece 2 kablo gereklidir. Sadece GPS çıkışını (TX) MAX3232’nin (RX) TTL girişine ve tabii ki ortak GND bağlayın. Başka bağlantılara ihtiyacınız yok.

TM-D700, RS232 sinyallerini kabul ettiği ve NEO-6M GPS modülü TTL sinyalleri sağladığı için RS232’den TTL’ye dönüştürücü gereklidir. USB dönüştürücü modülünden 5V beslemeyi ve tabii ki ortak GND bağlamayı unutmayın. Aşağıdaki bağlantıları kontrol edin:

 MAX3232 modülünden gelen RS232 çıkışı (TX), doğrudan TM-D710 gps girişine gider. Alıcı-vericinizle birlikte gelen orijinal gps kablonuz varsa, bunu beyaz kabloya bağlamanız gerekir (bazıları kırmızı kabloyu bildiriyor, sanırım farklı gruplar farklı renklerde olabilir). Elbette ortak GND bağlamayı unutmayın. Orijinal kablonuz yoksa, aşağıdaki şemaya benzer şekilde kendinizinkini yapabilirsiniz:

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir