Gzip Nedir?

Bugünkü konumuz Gzip Nedir? olacak. Gzip (GNU zip) bir dosya formatı olarak geçer ve dosya sıkıştırma, açma gibi eylemler için kullanılan yazılım uygulamasıdır. Html , Stil dosyaları ve Javascript dosyalarının boyutlarından tasarruf etmek adına sıkıştırma yapar. Bu sıkıştırma sunucu tarafında etkin olarak gerçekleşir. Gzip sıkıştırması zaten sıkıştırılmış dosyalara etki etmez, sıkıştırma anına ise size %70 oranında bir sıkıştırma , bundan dolayı de boyutta azalma sağlar. Eğer wordpress kullanan bir geliştirici ya da kullanıcı iseniz gerçekleştirebileceğiniz en kolay optimizasyon yazılımlarından birisi Gzip sıkıştırma olacaktır.

Bir tarayıcı , web sitesini ziyaret eder ve içerik kodlama:gzip yanıtı başlığına bakarak web sunucusunda GZIP etkin mi değil mi kontrol edebilir. Eğer bu başlık algılanır ise daha düşük boyutlu dosyaları kullanıcıya sunar. Değilse şayet sıkıştırılmamış dosyaları açacaktır. Eğer GZIP etkin değilse büyük ihtimalle Google PageSpeed ​​Insights ve GTMetrix gibi hız testi yapılan araçlardan da hatalar alacak, uyarılar göreceksiniz. Seo açısından önemli kriterlerden birisi olan site hızını göz önüne alarak WordPress alt yapılı sitelerinizde Gzip sıkıştırması yapmanızı öneririm.

Gzip Nedir? – Sıkıştırma Değerleri

Mevcut tüm modern tarayıcıların GZIP’i desteklediğini biliyoruz. Tüm HTTP istekleri için de GZIP sıkıştırmasını otomatik olarak tanımlarlar. Aşağıdaki listede bazı bilinen dosyaların sıkıştırmadan sonra sayfa boyutuna yaptığı etkiyi göreceksiniz. Bu değerler, GZIP sıkıştırma adına sitenin hızını etkileyen önemli sonuçları sunuyor.

Kütüphane Boyut Sıkıştırılmış Boyut Sıkıştırma Oranı
jquery-1.11.0.js 276 KB 82 KB %70
jquery-1.11.0.min.js 94 KB 33 KB %65
angular-1.2.15.js 729 KB 182 KB %75
angular-1.2.15.min.js 101 KB 37 KB %63
bootstrap-3.1.1.css 118 KB 18 KB %85
bootstrap-3.1.1.min.css 98 KB 17 KB %83
foundation-5.css 186 KB 22 KB %88
foundation-5.min.css 146 KB 18 KB %88

Gzip Sıkıştırma Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Gzip Sıkıştırma Testi bu siteden kontrol edilebilir. Sitenin adını yazarak sonuca bakabilirsiniz.

Brotli Is Enabled yazısını gördüğünüzde sıkıştırmanın etkin olduğunu görebilirsiniz.

Web sayfanızda gzip etkin mi değil mi diye aşağıdaki 2 siteyi kullanarak kontrol etmeniz mümkün ;

Gzip Nasıl Etkinleştirilir ?

GZIp etkinleştirme için en kolay yol Cpanel kullanarak yapmaktır. Ancak bazı firmalar hosting yönetim panellerini Plesk , Cyberpanel vs sundukları için farklı yöntemler de denenebilir. Cpanel kullanarak gzip etkinleştirme ;

Panelinize giriş yaptıktan sonra aşağıya doğru inerseniz Yazılım/Servisler (Software/Services) başlığı altında Web Sitesini Optimize Edin (Optimize Website) ikonuna tıklayın.

 

Daha sonra açılan sayfadan resimde olduğu gibi görüntü çıkacaktır. Varsayılan olarak bu ayar disabled olarak ayarlıdır. Tüm içeriği sıkıştır kısmını aktif edip ayarları güncelliyoruz. Artık tüm içeriğimiz sıkıştırılmış oldu.

.htaccess ile Gzip Etkinleştirme

Farklı bir hosting yönetim paneli kullanıyorsanız bu yöntemi denemelisiniz. Dolayısıyla .htacces dosyası yardımıyla Gzip Etkinleştirmesi de yapabilirsiniz. Web sitenizin ana dizininde bulunan (www veya public_html) .htaccess isimli dosyayı bir kod editörü ile açınız. Ve aşağıdaki kodları ekleyiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir